دنیای فناوری و نرم افزار

مبارزه با صحبت‌های نفرت‌انگیز فضای مجازی

تمامی افراد هنگامی که به اطرافشان می‌نگرند، تاثیرات تکنولوژی و فناوری را در تمامی بخش‌های زندگی خود مشاهده کرده و تا حدودی متوجه می‌شوند که دیگر برایشان راه فراری نمانده است، اکثر زندگی‌ها در جوامع مختلف با این پدیده آمیخته شده و باید دید که چگونه می‌توان این فضای گسترده را مدیریت کرد. یکی از مهم‌ترین این فضاها که با گسترش اینترنت ایجاد شده است بدون تردید شبکه اجتماعی نام دارد، این شبکه‌ها در مدت زمان اندکی موفق شدند تا جای خود را در زندگی افراد به دست آورند و هم اکنون با قاطعیت می‌توان گفت که اگر روزی این فضا وجود نداشته باشد، خیلی‌ها با مشکلات جدی روبه‌رو خواهند شد. در این مقاله قصد داریم تا بحث مبارزه با صحبت‌های نفرت‌انگیز در شبکه‌های اجتماعی را مورد بررسی قرار دهیم.

مبارزه با صحبت‌های نفرت‌انگیز
مبارزه با صحبت‌های نفرت‌انگیز

مبارزه با صحبت‌های نفرت‌انگیز و بررسی آن

علاقه‌مندان به نرم افزار رستوران؛ این فضاها می‌توانند تاثیرات بسیار خوبی بر زندگی و حتی کسب و کار افراد داشته باشند به شرط آنکه شیوه استفاده از آن را بدانند، عده‌ای مشغول آزار و اذیت دیگران هستند و عده‌ای هم به دنبال ایجاد کسب و کار و به دست آوردن درآمد، برخی از افراد نیز شروع به نشر مطالب نفرت‌انگیز کرده و گروهی دیگر به مبارزه با آن خواهند پرداخت، این مسئله به ذهنیت افراد مختلف و همچنین فرهنگی که در آن رشد کرده‌اند بستگی دارد. شرکت‌های بسیار زیادی در زمینه طراحی و تولید محصولات دیجیتال پا به عرصه گذاشته‌اند و همین موضوع سبب فراگیر شدن شبکه‌های اجتماعی شده است. یکی از این شبکه‌های اجتماعی که موفق شده تا کاربران بسیار زیادی را به سوی خود بکشاند برنامه Instagram نام دارد. این برنامه به وسیله کوین سیستروم و مایک کراگر در سال 2010، یعنی 7 سال قبل راه‌اندازی شده و از آن زمان تاکنون توانسته بیش از 800 میلیون کاربر فعال ماهانه به دست آورد، لازم به ذکر است که از این تعداد کاربر میزان 500 میلیون نفر به صورات روزانه فعالیت دارند. چنین فضاهای گسترده‌ای برای هر کاری می‌تواند مناسب به نظر برسد، خیلی از افراد وجود دارند که در جهت بسیار درست از این فضا استفاده می‌کنند اما برخی افراد نیز به دنبال سودجویی و پیشبرد اهداف نفرت‌انگیزشان هستند و با استفاده از این شبکه‌ها قادرند تا حد زیادی به اهدافشان دست پیدا کنند. افرادی که از سطح سواد و یا وضعیت روحی و روانی پایینی برخوردارند ممکن است با استفاده از این برنامه‌ها در چنین دام‌هایی گرفتار شده و دیگر راهی برای جبران یا بازگشتشان وجود نداشته باشد. یکی از مهم‌ترین موضوعاتی که باید امروزه مورد توجه ویژه‌ای قرار بگیرد مسئله مراجعه کودکان و نوجوانان به چنین فضاهای گسترده‌ای است، در حقیقت باید والدین و حتی دستگاه‌های مربوطه با ایجاد کلاس‌های آموزشی معایب و مزایای چنین برنامه‌هایی را برای این قشر تاثیرپذیر جامعه تشریح کرده تا بدین صورت از اتفاقات ناگوار آینده جلوگیری به عمل آید.

کودکان و نوجوانان آسیب‌پذیر

مبارزه با صحبت‌های نفرت‌انگیز
مبارزه با صحبت‌های نفرت‌انگیز

کودکان و نوجوانان آسیب‌پذیرترین اقشار جامعه در رابطه با استفاده از این فضاهای مجازی به حساب می‌آیند و در صورتی که آموزش‌های درستی وجود نداشته باشد قطعا طرز فکرشان به وسیله افراد سودجویی که در حال انتشار مطالب نفرت‌انگیز هستند تحت تاثیر قرار خواهد گرفت، به همین دلیل باید تمامی افراد مسئول، چه خانواده و چه نهادهای مربوطه در راستای مبارزه با صحبت‌های نفرت‌انگیز کارهای بزرگی را انجام دهند. البته کاربرد برنامه Instagram در ابتدا انتشار تصاویر بوده و همچنین یک متن، اما با گذشت زمان ایده مدیران تغییر کرده و به نسبت امکانات جالب‌تری را نیز ارائه داده‌اند، یکی از رقیبان این برنامه نیز SnapChat نام دارد. برنامه Snapchat که در سال 2011، یعنی 1 سال پس از راه‌اندازی Instagram وارد رقابت شد هم اکنون با بیش از 173 میلیون کاربر روزانه در تعقیب آن قرار دارد. برنامه SnapChat موفق شده است تا از شبکه اجتماعی Twitter سبقت بگیرد، این شبکه بیشتر مخصوص افراد سیاست‌مدار بوده و اشخاص سرشناس زیادی را در آن مشاهده می‌کنیم. یکی دیگر از سرویس‌های موجود در زمینه ارتباطات اجتماعی فیسبوک نام دارد، این شرکت سال 2004، چیزی در حدود 13 سال قبل توسط مایک زاکربرگ بنا نهاده شد و توانسته تا میلیون‌ها کاربر را در سرتاسر جهان به دست آورد. فیسبوک دارای افتخارات و حواشی زیادی است، چه در موضوعات سیاسی و چه در رابطه با حفظ حریم شخصی افراد و در این زمینه خبرهای متعددی نیز منتشر شده است. اما موفقیت‌های زیادی که فیسبوک به دست آورد، غول تکنولوژی یا همان شرکت گوگل را بر آن داشت که با راه‌اندازی شبکه‌ای مشابه آن به نام Google Plus وارد رقابت مستقیمی شود، شرکت گوگل با تکیه بر پشتوانه قوی خود این جسارت را در برابر فیسبوک به خرج داد و اینطور که پیداست توانسته تا اعتماد کاربران بسیاری را به دست آورد.

Google Plus و کسب اعتبار بالا

لازم به ذکر است، برخلاف شرکت فیسبوک که برخی مدعی هستند حریم شخصی در آن وجود ندارد در عوض Google Plus را با امنیت بالا می‌دانند، به نظر این موضوع درست است، گوگل هیچگاه با کارهای اینچنینی اعتبار خود را به خطر نخواهد انداخت. تمامی این فضاها طبق گفته‌های ابتدای مقاله محیطی بسیار عالی برای انتشار صحبت‌های نفرت‌انگیز است. طبق بررسی‌های اتحادیه اروپا و جلسات متعددی که با مدیران ارشد این برنامه‌ها و شبکه‌های اجتماعی گذاشته شد سعی کردند تا با ایجاد یک کمپین به مبارزه با صحبت‌های نفرت‌انگیز بپردازند. در این راستا شرکت فیسبوک بیش از 3500 کارمند را به مجموعه 4500 نفری خود اضافه کرد و تنها مسئولیتشان بررسی صفحاتی است که به نشر مطالب نفرت‌انگیز می‌پردازند، در صورت مشاهده چنین صفحاتی به حذف آن اقدام کرده و در صورت نیاز اطلاعات خاص را به مسئولان امنیتی گزارش خواهند داد.

Instagram و Google Plus وارد مبارزه شدند

مبارزه با صحبت‌های نفرت‌انگیز
مبارزه با صحبت‌های نفرت‌انگیز

بر اساس خبرهای جدید منتشر شده، شبکه‌های اجتماعی Instagram و Google Plus نیز به این اتحادیه جواب مثبت داده‌اند، این یک کار بسیار درست به حساب می‌آید زیرا 800 میلیون کاربری که در برنامه Instagram هستند مسلما کودکان زیادی را شامل می‌شود، ایجاد و انتشار مطالب نفرت‌انگیز قطعا ممکن است برای جهانیان مشکلات بسیار زیادی را در آینده رقم بزند. همانطور که استحضار دارید پیشگیری بهتر از درمان است، به نظر می‌رسد که ایجاد چنین کمپین‌هایی می‌تواند تاثیرات بسزایی را داشته باشد اما باید مدیران شبکه‌های اجتماعی به دنبال راه‌حل‌های بهتری بگردند تا دیگر حتی نیاز به استخدام افرادی جهت بررسی هم نباشد، مسلما انجام چنین کاری زمان خواهد برد و یا به تکنولوژی‌های بیشتری نیاز باشد، اما آن چیزی که مشخص است در آینده خبرهای بیشتری شنیده خواهد شد.

منبع: https://restaurantsoftware.ir

برچسب ها
نمایش بیشتر

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.